TCK Gdańsk > Ogólnie o kredytach > Czy warto kupić samochód na firmę?

Czy warto kupić samochód na firmę?

Zakup samochodu na firmę stwarza wiele możliwości oszczędzania na podatkach. Ustawy zawierają szereg zapisów, dzięki którym klient, który dokonał zakupu takiego auta, zwyczajnie oszczędza. O jakich zapisach mowa i czy warto zakupić auto na kredyt?

Największe plusy zakupu auta osobowego na kredyt to możliwość odliczenia 60% wartości podatku VAT (maksymalnie 6 tysięcy złotych) oraz amortyzacja owego samochodu. Jeśli klient bierze kredyt na bankowóz, to wówczas może odliczyć 100% wartości podatku VAT. Jeśli chodzi o kwalifikowanie zakupu auta jako kosztu uzyskania przychodu, to możliwe jest to tylko w wybranych sytuacjach. Generalnie, auto podlega amortyzacji, która jest naliczana w każdym kolejnym miesiącu.

Kupujący nie wpisuje zakupionego w koszty tylko jednorazowo, w miesiącu dokonania zakupu. Robi to przez kolejne 5 lat, aż do pełnej amortyzacji samochodu. Oczywiście nie powinniśmy zapominać również o tym, że w koszty można także wpisywać zakup paliwa, jak również napraw, a także części zamiennych.

, , ,

3 Responses to “Czy warto kupić samochód na firmę?”

  • galer says:

    Oczywiście, że warto, o ile tylko wszystko jest odpowiednio rozliczone, ale niestety, nie zawsze tak jest. Starajcie się rozliczać to poprzez biuro rachunkowe – nie zlecajcie tematu osobie przypadkowej, ani też nie zajmujcie się tymi sami. Mogą wynikać z tego tylko problemy.

  • klip says:

    Dziwne pytanie – pewnie, że warto. Amortyzacja roczna 20% + do odliczenia maksymalnie 6000 złotych podatku VAT. Tak więc w praktyce takie auto kosztuje nas znacznie mniej i to ogromny plus. Sam kupuję teraz auto osobowe na firmę.

  • majus says:

    Warto, tylko po tych 5 latach auto trzeba sprzedać, a od sprzedaży zapłacić podatek dochodowy i VAT, tak więc strony medalu są dwie. Najbardziej opłaca się jeździć takim samochodem dopóki tylko jest sprawny 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*